Na pewno każdy wie, jak wygląda flaga popularnych Igrzysk Olimpijskich. Ale czy wiesz, kto ją zaprojektował i co oznaczają przedstawione na niej koła?
Pięć kół na fladze olimpijskiej – co oznacza?
Flaga olimpijska przedstawia pięć złączonych ze sobą kół znajdujących się na białym tle. Każde koło to inny kolor – mamy koło niebieskie, żółte, czarne, zielone i czerwone. Czy są to przypadkowe kolory? Otóż nie! Symbolizują one różnorodność i jedność świata, zapraszają każdy kraj do uczestniczenia w igrzyskach.
Obecnie powielany mit głosi, że pięć kół to pięć kontynentów, gdzie Europie przypisany jest kolor niebieski, Afryce czarny, żółty oznacza Azję, czerwony Amerykę, a zielony to Australia. Nie o to jednak chodziło autorowi pomysłu! Autor, Francuz baron Pierre de Coubertin, chciał przedstawić w ten sposób 5 części świata, w których odbywały się igrzyska. Sześć kolorów, bo zaliczyć do nich należy także biel, która stanowi tło flagi, to barwy wszystkich krajów, które w czasach Coubertina brały udział w igrzyskach. Na przykład Szwecję oznaczały niebieski i żółty, a Grecja to biały i niebieski.
Uznano także trójkolorowe flagi państw takich jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy czy Stany Zjednoczone. Nawet w Karcie Olimpijskiej znajdujemy zapis, że kolory mają na celu reprezentować pięć kontynentów, ale żaden nie oznacza konkretnego.
Flaga Igrzysk Olimpijskich – pomysł Coubertina
Uznaje się, że Pierre de Coubertin zainspirował się motywem, który odnalazł na starożytnym ołtarzu w Delfach, znajdujących się w Grecji. W ten sposób w 1913 zaprojektował flagę. Została zaprezentowana przez niego na Kongresie Olimpijskim, mającym miejsce w Paryżu. Po raz pierwszy ludność mogła ją zobaczyć na stadionie w 1920 roku, podczas Igrzysk VII Olimpiady, odbywających się w Antwerpii.